s.borkowski


Idź do treści

Działalność społeczna


DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

________________________________________________________________________________________________

Wiele satysfakcji sprawia mi praca społeczna. Od 1996 roku aktywnie działam na rzecz osób z niepełnosprawnością. Współpracuję z kilkoma organizacjami pozarządowymi. Realizuję przy ich pomocy działania mające na celu poprawę warunków życia mieszkańców Gminy Boguszów-Gorce, Wałbrzycha oraz innych miejscowości z terenu Dolnego Śląska.

______________)___________-= PRACA SPOŁECZNA I REALIZOWANE CELE =-_____________--_________

Swoją osobą i pracą skutecznie przełamuję negatywne postawy społeczne. Pozwala mi to obalać wciąż funkcjonujące w naszym społeczeństwie stereotypy odwołujące się do osób niepełnosprawnych, często niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Staram się budować w społeczeństwie „nowy”, zupełnie inny sposób postrzegania osoby niepełnosprawnej i jej niepełnosprawności. Stawiam na integrację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych oraz na działalność i rozwój partnerstw lokalnych. Pokazuję i udowodniam „sprawnemu społeczeństwu”, że niepełnosprawność to nie wyrok i że My – niepełnosprawni - tak naprawdę wcale się od Was - „pełnosprawnych” - aż tak bardzo nie różnimy. Mamy przecież takie same potrzeby, marzenia i cele. Jesteśmy tak samo wykształconymi i operatywnymi ludźmi. Aktywnymi społecznie i zawodowo. Mało tego, często mimo swojej niepełnosprawności służymy pomocą innym, znajdującym się w znacznie trudniejszej sytuacji życiowej niż my. Potrafimy brać życie w swoje ręce, żyć nim w pełni. Nie liczymy na łaskę i litość.

Musimy na co dzień pokonywać różne bariery architektoniczne, techniczne, funkcjonalne i mentalne ograniczające nasze funkcjonowanie. Bywa tak, że ze względu na niepełnosprawność niektóre rzeczy przychodzą nam znacznie trudniej lub też są niemożliwe do osiągnięcia. Często jest nam w życiu bardzo ciężko. Mimo wszystko staramy się nie poddawać i patrzyć na nie pozytywnie. Jednak tak naprawdę to nie ten wysoki krawężnik czy schody są tą najtrudniejszą dla nas barierą do pokonania. O wiele trudniej jest nam pokonać niechęć, ignorancję, nietolerancję i brak akceptacji jaki doświadczamy ze strony „sprawnego” społeczeństwa. Wynikający z braku dostatecznej wiedzy na temat aspektu niepełnosprawności oraz braku bezpośredniego kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Opierający się na mentalności, stereotypach oraz naleciałościach historycznych. Dzielący nas, a nie łączący.

Pamiętajmy więc o tym, że wszyscy razem, sprawni i niepełnosprawni, wspólnymi działaniami i wzajemną współpracą możemy zdziałać i osiągnąć znacznie więcej. Uważam również, że możemy się wiele od siebie wzajemnie nauczyć. Nie zapominajmy, że My i Wy to jedność oraz siła. Wystarczy tylko odrobina chęci, współpracy i zrozumienia, a będzie się Nam Wszystkim żyło znacznie lepiej!

Moje główne cele działalności społecznej to:

  • Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wyrównywanie szans środowiska osób niepełnosprawnych;
  • Ograniczanie skutków niepełnosprawności poprzez likwidowanie ciągle obecnych, negatywnych stereotypów oraz barier psychologiczno-mentalnych występujących w społeczeństwie;
  • Tworzenie warunków do integracji i rozwoju partnerstwa społecznego;
  • Przeciwdziałanie dyskryminacji osób niepełnosprawnych;
  • Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych;
  • Propagowanie informacji służącej poprawie warunków życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.



_______________________)___________-= Stowarzyszenie „MOTYL” =-_____________________--___________

Od 2004 roku jestem wiceprezesem Stowarzyszenia „Motyl” Na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej brałem udział w organizowaniu „Dolnośląskich Prezentacji Wokalnych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej”.


______________)_________________-= Fundacja Edukacji Europejskiej =-___________________-__-_________

W 2008 r. współtworzyłem wzorzec miasta Wałbrzycha na lata 2009-2020, w ramach projektu „Look Twice!” – realizowanego przez Fundację Edukacji Europejskiej. Celem tego projektu jest budowa przyjaznego miasta Wałbrzycha dla niepełnosprawnych mieszkańców oraz mniejszości narodowych.


___________)_____________+______-= Koło Dzieci i Młodzieży „TPD” =-_____________________-_-_________

Od stycznia 2010 roku jestem także członkiem Integracyjnego Koła Dzieci i Młodzieży „TPD” przy świetlicy środowiskowej w Boguszowie-Gorcach.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego